Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego
w Trzcińsku-Zdroju

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Informacja o wydaniu postanowienia o nałożeniu obowiązku przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko polegającego na: Budowa Instalacji Fotowoltaicznej ?Chełm Dolny-3? na działce nr 9 obręb Chełm Dolny gm. Trzcinsko-Zdrój, stosownie do wszczętego w dniu 25 lipca 2013 r. postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na wniosek Pana Remigiusza Bilewicza Prezesa Zar


Trzcińsko-Zdrój; dnia 12 listopada 2013 r.

Znak: AB.6220.5.11.2013.ZB

P O S T A N O W I E N I E

 

Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2013 r. 267 ze zm.), art. 63 ust. 1 i 4, a także art. 66 i 68 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) w związku z § 3 ust. 1 pkt. 52 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397 ze zm.) po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gryfinie

p o s t a n a w i a m

nałożyć obowiązek przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko polegającego na: Budowa Instalacji Fotowoltaicznej „Chełm Dolny-3” na działce nr 9 obręb Chełm Dolny gm. Trzcinsko-Zdrój, stosownie do wszczętego w dniu 25 lipca 2013 r. postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na wniosek Pana Remigiusza Bilewicza Prezesa Zarządu ECO Asset Management Sp. z o.o., Plac Rodła 8, 70-419 Szczecin.

Zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.), ustalić następujący zakres raportu o oddziaływaniu planowanego przedsięwzięcia na środowisko ze szczególnym uwzględnieniem:

1. Przedstawić dokładny opis planowanego przedsięwzięcia obejmującego w szczególności charakterystykę całego przedsięwzięcia oraz główne cechy zastosowanej technologii, przewidywane rodzaje i ilości zanieczyszczeń, wynikające z realizacji i funkcjonowania planowanego przedsięwzięcia.

Przedstawić zakres prac związanych z planowanym przedsięwzięciem, techniki ich wykonania oraz wpływ tych prac na poszczególne komponenty środowiska.

2. Opisać elementy przyrodnicze środowiska objęte zakresem przewidywanego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia oraz rzetelną inwentaryzację przyrodniczą terenu, uwzględniający w szczególności: gatunki fauny, flory, siedlisk i zbiorowisk roślinnych, najbliższe obszary chronione istniejące oraz projektowane, obszary cenne, a także wpływ przedsięwzięcia na te obszary, opisać warunki środowiskowe w miejscu lokalizacji przedsięwzięcia i w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Inwentaryzację przyrodniczą należy przeprowadzić w pełni sezonu wegetacyjnego roślin (dla danego typu siedliska)

W odniesieniu dla awifauny należy szczególną uwagę poświęcić gatunkom będącym przedmiotami ochrony obszaru Natura 2000 - obszaru specjalnej ochrony ptaków - „Ostoja Witnicko-Dębniańska” PLB 320015 w kontekście oddziaływania planowanej inwestycji na ten obszar chroniony.

  1. Przeprowadzić analizę wariantową planowanego przedsięwzięcia. Wariantowość powinna wynikać z rozwiązań w zakresie lokalizacji inwestycji, zastosowanych technologii lub rozwiązań organizacyjnych.

  2. Opisać przewidywane do podjęcia działania mające na celu zapobieganie czy minimalizację negatywnych oddziaływań

Raport o oddziaływaniu planowanego przedsięwzięcia na środowisko należy przedłożyć w trzech egzemplarzach wraz z jego zapisem w formie elektronicznej na informatycznych nośnikach danych.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 17 lipca 2013 r. Pan Remigiusz Bilewicz Prezes Zarządu ECO Asset Management Sp. z o.o., Plac Rodła 8, 70-419 Szczecin wystąpił do Burmistrza Trzcińsko-Zdrój z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na: budowie Instalacji Fotowoltaicznej „Chełm Dolny - 3” na działce nr 9 obręb Chełm Dolny gm. Trzcinsko-Zdrój.

Do wniosku załączono kartę informacyjną przedsięwzięcia wymienioną w art. 3 ust. 1 pkt. 5 oraz w art. 74 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2008 r., Nr 199, poz. 1227 ze zm.) oraz poświadczoną przez właściwy organ mapę ewidencyjną.

W dniu 25 lipca 2013 r. Burmistrz Gminy Trzcińsko-Zdrój wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji środowiskowej i zawiadomił strony postępowania o możliwości zapoznania się z dokumentacją sprawy. Informację o wszczęciu postępowania podano do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie zawiadomienia na tablicach ogłoszeń: Urzędu Miejskiego oraz na stronie internetowej BIP Gminy Trzcińsko-Zdrój.

W toku trwania procedury ustalono, że projektowana inwestycja kwalifikuje się do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. l pkt 52 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397 ze zm.). W myśl wyżej przywołanego rozporządzenia, przedmiotowa inwestycja zalicza się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko może być wymagany w ramach, której sporządzany jest raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

Zgodnie z art. 71 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.). uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagane dla planowanych przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

Działając na podstawie art. 64 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227 ze zm.), Burmistrz Gminy Trzcińsko-Zdrój wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gryfinie o opinię co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w powyższej sprawie i ewentualnego zakresu raportu. Postanowieniem nr WOOŚ-TŚ.4240.238.2013.KS.2 z dnia 24 października 2013 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie stwierdził, że istnieje konieczność przeprowadzania oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko oraz ustalił zakres raportu (po wcześniejszym wezwaniu do pisemnego złożenia uzupełnień dotyczących przedłożonej karty informacyjnej przedsięwzięcia i udzielonej prolongaty terminu wykonania wyjaśnień do dnia 11 października 2013 r., wnioskodawca złożył w powyższej sprawie uzupełnienie w dniu 8 października 2013 r.). Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryfinie opinią sanitarną nr PS-N-NZ-4011-34/132/13 z dnia 30 lipca 2013 r. stwierdził, że nie ma potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Przy klasyfikacji przedsięwzięcia uwzględniono szczegółowe uwarunkowania znajdujące się w art. 63 ust. l ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199. poz. 1227 ze zm.).

Wśród uwarunkowań o konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko przesądziły następujące przesłanki:

- Zakres inwestycji obejmuje budowę elektrowni fotowoltaicznej na działce o nr 9 w obrębie Chełm Dolny, gmina Trzcińsko-Zdrój. Przewiduje się produkcję ok. 1900 MWh energii elektrycznej w ciągu roku. Działka inwestycyjna ma powierzchnię ok. 66 ha, z czego pod przedsięwzięcie planuje się przeznaczyć ok. 8,5 ha.

- Obecnie, zgodnie z danymi zawartymi na mapie ewidencyjnej, teren inwestycyjny to grunty zaklasyfikowane jako grunty orne na glebach V i VI klasy bonitacyjnej.

- Inwestor w karcie informacyjnej deklaruje, iż obecny rok jest pierwszym sezonem, podczas którego zaprzestano upraw owsa na przedmiotowym terenie. W związku z czym, mimo wezwania, nie wskazano żadnych konkretnych gatunków flory stwierdzonych na przedmiotowym terenie. Przedłożono natomiast dokumentację fotograficzną, która wskazuje na wieloletnie odłogowanie gruntu, prowadzące do wykształcenia się na nim murawy, która jest koszona.

Autor karty i uzupełnienia nie wymienia również żadnego gatunku fauny argumentując, iż teren ten jest nieatrakcyjny z uwagi na intensywne prace agrarne. Zawarte w dokumentacji fotografie zaprzeczają temu, zdjęcia bowiem dokumentują w pełni rozwiniętą murawę, z dobrze wykształconą warstwę mszarną.

Teren inwestycji położony jest w granicach obszaru Natura 2000 - obszaru specjalnej ochrony ptaków - „Ostoja Witnicko-Dębniańska” PLB 320015. Przedmiotami ochrony tego obszaru są gatunki dziko żyjących ptaków oraz ich siedliska. Mimo bardzo szczegółowego wezwania, autor nie odniósł się w żaden sposób do gatunków będących przedmiotem ochrony wymienionego wyżej obszaru.

Mając na uwadze informacje będące w posiadaniu organu niewykluczone jest, iż tereny te mogą stanowić siedlisko któregoś z określonych gatunków ptaków wymienionych w Załączniku I do Dyrektywy Ptasiej.

Brak szczegółowej analizy popartej wynikami inwentaryzacji przyrodniczej w zakresie zarówno fauny, jak i flory, uniemożliwia organowi w sposób jednoznaczny wnioskować o braku wpływu planowanego przedsięwzięcia na środowisko, w tym na obszary Natura 2000.

Mając powyższe na uwadze w związku z charakterem oraz skalą przedsięwzięcia w odniesieniu do lokalizacji oraz potrzebą wykonania dokładnej analizy wpływu inwestycji na przyrodę terenu inwestycyjnego uznano, że przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia jest uzasadnione

Biorąc powyższe pod uwagę oraz uwarunkowania, o których mowa w  art. 63 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, uwzględniając opinię Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (z dnia 24 października 2013 r., o sygn.: WOOŚ-TŚ.4240.238.2013.KS.2), Burmistrz Gminy Trzcińsko-Zdrój nałożył obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko i ustalił jego zakres, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

POUCZENIE

Na postanowienie stronom służy zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia za pośrednictwem Burmistrza Gminy Trzcińsko-Zdrój.

Otrzymują:

1. Pan Remigiusz Bilewicz

Prezes Zarządu ECO Asset Management Sp. z o.o.,

Plac Rodła 8, 70-419 Szczecin.

2. Nadleśnictwo Różańsko

Rożańsko 9, 74-311 Różańsko.

3. Piotrowski Andrzej

ul. Ks. Stanisława Kozierowskiego 30, 71-102 Szczecin

4. Piotrowska Małgorzata

ul. Zakole 16/3, 71-454 Szczecin

Do wiadomości:

  1. RDOŚ w Szczecinie, ul. Jagiellońska 32, 70-382 Szczecin,

  2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryfinie, ul. Flisacza 6. 74-100 Gryfino,


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Zofia Bożek

Data wytworzenia:
15 lis 2013

Osoba dodająca informacje

Kamil Wiącek

Data publikacji:
15 lis 2013, godz. 14:52

Osoba aktualizująca informacje

Kamil Wiącek

Data aktualizacji:
15 lis 2013, godz. 14:52